Reklamní sdělení
Měj své vlastní webové stránky!https://www.websnadno.czMít své vlastní webové stránky nebylo nikdy jednodušší. S WebSnadno je můžete mít i Vy.
E-shop snadno & rychlehttps://www.websnadno.czSystém WebSnadno nabízí moderní e-shop s podporou on-line plateb.
Tvorba webových stránekhttps://blog.pageride.comPoznejte výhody balíčku služeb Premium! Aktivujte si jej na 30 dnů ZDARMA.

 

 

Dopravní   letectvo  Mošnov :

V Mošnově vznikl k od 1.7.1986 -   1. smíšený dopravní letecký pluk. 

Velitel 1. smdlp plk. Mgr. Pešta Vladimír až do zrušení k 31.8.1993. Zástupce velitele pluku pro vrtulníky byl pplk. Křenek.

Složen z 1. letky s An-12 a An-26, 2. letka "Turbolety" L-410 a 3. letka - vrtulníková s Mi-17.

      

                                        AN-12  Mošnov    Zdroj : Airlines.net                          V očekávání      dodávky -    Přišla Kasa

                                                                                                                              

1.letecký dopravní a výsadkový pluk Mošnov      AN-12

 Aurtorská práva :

Publikování nebo další šíření obsahu tohoto webu bez písemného souhlasu provozovatele je výslovně zakázáno. Porušení tohoto ustanovení bude považováno za hrubé porušení práv provozovatele webu   se všemi z toho plynoucími právními důsledky.

                                           

         IL-14   

 Létání u dopravního letectva bylo nesmírně zajímavé a nemohl  jsem se toho nikdy ,,nabažit ,, /Jiří Kurz                 

Ve  vzpomínkách se neustále vracím  k  tomuto pěknému stroji a po sednutí do kabiny jsem  dostal  vždy nádherný pocit, který  lze snad jen při létání pocítit. Už na parkovišti-stojánce jsem   musel uznat   že ,,čtrnáctka ,, vypadá dobře. Nastavit sedačku, dát si sluchátka, ruka na plynech, zvednutý palec, ž   je vše O.K. , no, to byla nádhera. Věřte nevěřte, holka se ve vzduchu cítila jako ryba ve vodě.   Létala opravdu bezvadně.  Jiří Kurz

 

 

  Nebezpečný  let  do Kyjeva a  Astrachaně -  Jiří Kurz

      

   IL-14   Astrachaň - 1980-  Jaroslav Balát,  Fedor, Miroň Chmelař, Svačina, Hnitka, Laco Ťažký, Karel Jezdínský, Jan Hanák,  Jiří Kurz    

                  

,,Davlénie 765 ,, ne to není možné,ale přece po chvilce zaváhání nastavujeme tento tlak na výškoměr letounu IL-14 a ze třiceti /což znamená/ 3000 m výšky, klesáme podle pokynů  ,,posádky,, /sestupový lokátor / na letišti, přímo na přistání.Po patnácti minutách kola čtrnáctky  olízla asfalt a už zcela za tmy  jsme v deltě řeky Volhy, ve starodávné Astrachani. Vyhrnuji rukáv kombinézy  a odkrývám svítící ciferník Lemanek. Za devět minut 21,00 hod. Posádka Karel Jezdínský, Jiří Kurz, Miroň Chmelař, Vilda Hnitka, Jirka Dvořák/, je na zemi. Druhá osádka přístává  po pár minutách za námi.

Z pilotního hlediska máme dva dojmy za sebou. Přistání 10 m pod hladinou moře a čas posunutý o 3 hodiny dopředu. Po rozednění nás čeká mnoho dalších objevů v půlmilionovém městě na pobřeží Kaspického moře. Přiletěli jsme sem pracovně a dá se říci utajeně. V tu dobu, v roce 1981 bylo ještě vše tajné,až moc. Startovali jsme z Mošnova a vezli sem nevystřelenou , nevybuchlou raketu ,,vzduch-vzduch,, s kterými kluci ze žateckého letiště trénovali ostré střelby nad Baltem. No a jedna byla vadná-ruské výroby a na kontrolu šla do Astrachaně. Trať letu byla naplánovaná přez Lvov-Rostov-Kyjev-Astrachaň. V tu dobu bylo nutné na první zastávce převzít pana ruského letovoda-majora ,,tak zv.medvěda,, který nás prý musel doprovázet z důvodu našeho zabloudění. Mínění jsme měli jiné, protože po přistání s námi musel na WC, do hotelu na pokoj  a všude kam jsme se hnuli. Pro mě osobně tato kontrola mohla mít katastrofální dohru, vyloučení z létajícího personálu, propuštění do civilu a možná i něco horšího.

Co se stalo: Ten rok jsem odcházel z  Mošnova a let jsem dostal za odměnu. Jedna trasa tam, byla asi 12 hodin a let byl zajímavý a vybočoval z pravidelné rutiny létání u pluku. Vlastnil jsem kameru Admiru 8 mm a protože to byl můj koníček a skoro poslední let na vojně, chtěl jsem mít památku. Po trati nebylo moc nic nenormálního a počasí výborné.

Blížili jsme se k Borispolu-letiště Kyjev. Já přistával z pravého sedadla na pravou kyjevskou dráhu. Vzadu jsem viděl stojánku vojenských letounů a ve sluchátkách zaslechl radio-hovor ruského pilota z IL-76,který prováděl okruhy a stále něco prověřoval. Já zaparkoval, kluci sbalili věci a odcházeli do haly i s ruským doprovodem. V tu chvíli mě napadlo : vyndej kameru,lehni v kabině na podlahu,přikrej se kožíškem a až ta obrovská obluda bude pojíždět kolem tebe,nafilmuj si  ji. Podotýkám , že v tu dobu bylo nemyslitelné na letišti míti kameru, nacožpak v SSSR. Další nemyslitelnost byla filmovat super moderní letoun , který byl právě ve zkouškách. Ale pocity ve mě přerostly. Tak se stalo.že jsem toho nenechal.Vše nalíčeno a už už  mačkám spoušť mé kamery Admiry. Najednou zaslechnu za mnou ve trupu šramot .Instinktivně se otočím a ruský major stojí pár metrů za mnou v prázdném trupu. On se vrátil  podívat  proč nejdu a co dělám.Nevěřícně na mě kouká co to vyvádím, proč ležím na zemi a já už si v duchu balil švestky a připravoval se na ,,gulag, někde na Sibiři. Čekám jak zařve ty ŠPION  a dá rozkaz ,,odevzdej kameru,, ale ono nic. Jelikož jsem byl tak zabalenej do kožíšku, tak si té kamery nevšiml. Něco jsem zamumlal o hledání spadlé mojí kabely a ochotně a jsem ho následoval za ostatními. Do dnešního dne o tom nikdo neví,ani osádka. Ze současného hlediska by to byla pro nový letoun a letiště obrovská reklama, ale tenkrát byla jiná, divná doba. Stejně jsem nic nenafilmoval, protože se zasekl film.

Druhý den už jsme byli ve městě, které nebylo bílé jako Ostrava, Lvov nebo Kyjev,/zasypané sněhem/, ale všude byla cítit step, sůl a příchuť moře. Zajímáme se o vše co nám je dostupné i když jsme ubytováni na letišti dvacet kilometrů od města.Je zajímavé a poučné vidět jak zde žijí lidé,jak pracují , baví se , jaké mají národní zvyky,co jedí a jaká jsou děvčata.Uprostřed města nás láká starobylý bílý ,,Kreml,, ,který vévodí celému městu.Ulice jsou plné lidí,na naše poměry nikde žádné náměstí, ale Volha se svým přístavem je obrovská a přitažlivá. Jsou lidé,kteří se za celý svůj život nepodívají dál než do vedlejší vesnice a v tuto chvíli jsme rádi, že mezi ně nepatříme. To si člověk uvědomí ,až když je tři tisíce kilometrů od domova a zvláště na některém historickém místě. Vše si zde bez obav filmuji, chodím ráno na pirožky, nakupiji maličkosti, které v tu dobu u nás nebyly/kalkulačky/a po pár dnech přišel rozkaz k návratu. Trať Rostov-Kyjev-Košice-Mošnov/Ostrava/. Ještě tradiční čaj a vodka do kufru. Po startu točíme na kurz 287 stupňů k domovu.

Nabyla by to ani správná cesta, kdyby nepřišly komplikace. Po dvou hodinách letu,není žádné ,,čisté nebe,, jak nám popřál astrachaňský dispečer, ale Rostov nebere na přistání a na všech okolních letištích je ,,tumán,, zákaz přistání.Začíná noc a nám dochází palivo. Po dlouhém prověřování vhodného letiště pro přistání se nám podařilo okusit  beton v milionovém Dněpropetrovsku. Vlastně to bylo na Ukrajině a dnes to jsou místo letiště asi ssutiny,jelikož právě tam se bojuje. Za trochu strachu to ovšem  stálo. Letiště bylo opět moc utajené, a společné s armádou. Vzadu byly zaparkované vojenské stíhačky , přikryté plachtami.Tak jsme museli zaparkovat dost daleko od haly.Autobus přijel až k nám, k éru. Pohoštění bylo v jednom z nejlepších hotelů na Ukrajině. Zárověň se nám naskytla možnost podívat se jak se baví mladí lidé na tanečním parketě. Kolegové mi dají doufám za pravdu , že tenkrát jsme se cítili bezvadně. Návrat druhý den proběhl už normálně i když pojíždět mezi tolika velkoletadly / Il-86 ,Tu-154 / také nebylo k zahození. Ukrajina- Kyjev byl zdrojem výroby těch nej větších kapacitních letounů  ,které komerčně létají dodnes a Ukrajina - konstrukční letecká kancekář Air-Antonov je fakt ve světě známá letouny An- 2 , AN-124 , An-225. Do tohoto se vejde i obrovská lokomotiva a kdysi na jejím hřbetu zkoušeli převážet vesmírný BURAN.Cesta skončila,úkol byl splněn a v nás zůstalo pomyšlení, že to byla možná poslední cesta staré, dobré čtrnáctky/ IL-14/ tak daleko. Jiří Kurz

 

      

   Do leteckého nebe odešel 1.11.2017   Dlouholetý vojenský pilot stíhač i dopravní pilot, pplk. Miroslav Moudrý

    IL-14

      

         

 Vzpomínka na kamaráda pilota  pplk.. Mirka Moudrého - Let do Maďarska-Tokelu

  Zpracoval Jiří Kurz

Při svém působení u 1.  Leteckého pluku v Mošnově,jsem se setkal s mnoha výbornými piloty,nejen dopravními ,ale i stihači , kteří se z mnoha důvodů museli přeškolit na pomalejší stroje a to na dopravní nebo vrtulníky. Tím byl také narušen jejich civilní život, jelikož se museli přestěhovat z jedné posádky do druhé a rodina musela změnit zaměstnání ,děti školu a pod. Byl jsem tím postižen i já. 7 let jsem dojížděl  z Hradce Králové do Mošnova-Příbora, kde jsem na různých svobodárnách i hotelu , bydlel. Dopravní pluk byl obrovský komplex pilotů, navigátorů, radistů , palubních i pozemních techniků a dalších vojáků. Tím jsem se dostal do party , kde o různé příhody nebyla nouze. Pří přeškolování jsem létal s mnoha výbornými kapitány letounů a jelikož v tuto dobu jeden z nich do leteckého nebe odešel  /1.11.2017/,tak bych rád na něho zavzpomínal článkem  ,,Let do Maďarska,,.

Byl to dlouholetý vojenský pilot stíhač i dopravní pilot, pplk. Miroslav Moudrý, prima chlap. Létal od roku 1949 do 1989. Celý svůj život věnoval letectví.Od roku 2002 byl členem Svazu letců České   republiky   a byl v roce 2004 oceněn medailí za zásluhy. Byl to dobrý kámoš a mnoho jsem se od něho naučil . Rád jsem s ním létal na IL-14 v Mošnově. Je autorem knihy 1. let. dopravní pluk. Čest jeho památce!

Takže poslyšte tento příběh:

Byla neděle 2.listopadu 1978, ale ne pro posádku dopravního letounu IL-14 na mošnovském letišti. Rozkaz zněl , okamžitě se připravit na let do Maďarska a přivésti zpět techniky , kteří tam pracují na opravě letounu. Já osobně jsem toto přivítal, jelikož jsem dojížděl do Hradce Králové a tuto neděli jsem stejně držel hotovost v Mošnově- Příboře.  Spojky nás svolaly okamžitě a po chvilce jsme se hnali na seřadiště u hotelu Dukla  v  Příboře. Někteří měli hlavu  plnou vzteku ze zničené neděle , ale befel byl befel.

Dojeli jsme gazem na letiště  a  ve složení  kpt.letounu Mjr.Mirek Moudrý, co-pilot  kpt.Jiří Kurz, navigátor mjr. Franta Prokeš, radista kpt. Vilda Hnítka a borťák prap.Bláha jsme se nasoukali do cockpitu letounu. Let se čtrnáctkou byl pro mě vždy za odměnu a dnes velel v  kabině Mirek Moudrý , kterého jsem měl v oblibě. Byl velmi zkušený a vždy klidný. Jak jsem se usadil na pravé sedadlo a zamával rukama technikům,, aby odstranili špalky z pod kol, tak jsem dostal nádherný pocit do celého těla. Ten zvuk motorů to byla nádhera. Mirek Moudrý mě určil první půlku letu kočírovat a tak jsem se těšil na pěkný nedělní výlet. Po staru v  8,00 hod. stoupáme na hladinu 2450 m a nasazuji na trať : Břeclav, Dunakeszi, Budapest – Ferihegy - International, Tokol , toho času v ruské správě.

Let probíhal nádherně. Jen to počasí v listopadu bylo na,, draka ,, . Byli jsme vycvičeni přistávat za minima, ale tento let byl vyjímečný v tom , že  po česku byla dohlednost 3,5 km a stále se zhoršovala. Nad Tokolem bylo obrovské kouřmo od země do výšky až  asi 150m s dohledností  800 m. Také komunikace se zemí nestála za nic. Nejdříve v  češtině, pak  anglicky a v prostoru letiště Tokolu , rusky. Ovšem řídící létání tam dnes nebyl  čistý Rus a nikdo  jsme mu nerozuměli. Jen asi každé  páté slovo. Jen navigátor  František  byl naše záchrana. Byl odborník na navigaci.

Po Budapešti, kterou jsme pod sebou ještě viděli přišlo ,, makáničko ,,. Letiště mělo  délku 2 km a bylo umístěno mezi  Dunajem a jeho ramenem v nadmořské výšce 100m. To bylo v tuto roční dobu předpokladem špatné dohlednosti.  Nasadil jsem podle Franty na Tokol, čas uplynul, maják-NDB  nešel naladit a tak zbývaly naše oči. Dispečer pomocí radaru se nás snažil navésti na přistání, ale to se opět nepovedlo-letiště jsme neviděli a tak Mirek nařídil opakovat okruh. Při druhém přiblížení mohlo dojít ke katastrofě. Opět jsme nenašli letiště a po přerušení klesání a při stoupání jsme se vyhoupli ve výši 140m nad kouřmo a strnuli jsme. Napravo  od křídla se vynořily  2 komíny , které nás o několik metrů převyšovali. Byly z nějaké továrny v obci Halasztelek. Stačilo být pár metrů napravo a katastrofa byla jasná. Začal třetí pokus a zachránil nás navigátor Franta Prokeš. Uviděl zem a i letiště a malým okruhem jsme nakonec bez závad přistáli. Techniky jsme naložili, pár hodin to trvalo a domů jsme se vraceli za tmy. Po cestě jsme dostali pokyn od dispečerské služby na mezipřistání v Brně a pak už bylo vše OK. Čtrnácka /IL-14 /jako vždy, odvedla dobrou práci a já jsem opět poznal jak je nádherné a důležité býti v  osádce s ,,  Moudrým,,  šéfem  nejen  podle jeho jména.

Zpracoval Jiří Kurz

      

                                              

 Andulka oslavila 31.8.2017 sedmdesátiny:                      

 Vzpomínky na letouny   AN-2 .  Jiří Kurz

                                 

 

      Úvodem :

 Po mnoha letech nádherného létání na vojně v Mošnově s tímto letounem , hlavně na travnatých letištích, byla nakonec činnost letky  AN-2  ukončena v roce 1977. Začátek létání na těchto strojích  byl na letišti Prostějov, konec na letišti Mošnov. Letouny převzal Svazarm a my se přeškolili na vyšší typy, nádherné   Il-14, L- 410, An-26.  Jiří Kurz

     

Výsadky v Nitře           Vybíral,Novák,Gebel,Kurz

         Létat s ní bylo za odměnu . Jiří Kurz      

Ve  vzpomínkách se neustále vracím  k  dopravním letadlům, kdy  po sednutí do kabiny jsem  dostal  vždy nádherný pocit, který  lze snad jen při létání pocítit. Nastavit sedačku, dát si sluchátka, ruka na plynech, zvednutý palec, že   je vše  O.K. , no, to byla nádhera.

Miluji to: v létě, bunda, kalhoty, tričko, mikina a také tenisky. Miluju, když si je  vezmu na sebe a v první minutě mi sedí. A to samé platí u mě o letadlech. Nemám rád, když je potřeba si dlouze zvykat. Naopak, jak je to krásné, pokud do něčeho sednete a  už po prvních minutách letu si říkáte:,,No to je nádhera, jako bych to lítal deset let. Všechno sedne,všechno po ruce a ta nádhera lítat ráno na trávě třeba v Chrudimi. No a to vše mi dala ,,Andula,, Žádný dlouhý řeči před startem-co a jak.

Připrav se sám,  jsi kapitán letounu. Ovšem bezpečnost je ,,number one,,      ,, Jiří Kurz ,,                                   

 
            

Jiří Kurz: Vzpomínky na letoun An-2

O všech typech letounů sloužících v různých plucích a letištích byly napsány stohy knih a publikací, jen ne podrobně o letce An-2 a o letounu samotném.

Letoun Antonov An-2 je sovětské konstrukce a byl koncipován jako zemědělský a přepravní z neupravených malých ploch. Z toho vyplynula koncepce robustního dvouplošníku s pevným, objemným trupem. Křídla a ocasní plochy byly potaženy plátnem. V SSSR bylo vyrobeno 5000 kusů. Pro svou nenáročnou údržbu se záhy stal oblíbeným a jeho licenční výrobu převzalo Polsko (PZL Milec) 12000 kusů a Čína - 1500 kusů. Naše armáda používala tyto letouny jako kurýrní a pro speciální výsadky za špatného počasí a v malých výškách. Mohl pojmout 10 plně vystrojených výsadkářů.

Létal v Afganistanu, Albánii, Angole, Beninu, Bulharsku, Československu, Číně, Egyptě, Etiopii, Iráku, Kambodži, Maďarsku, Mali, Mongolsku, Německu, Nikaragui, Polsku, Severní Koreji, Sovětském Svazu, Somálsku, Súdánu, Sýrii, Tanzanii, Tunisu, USA, Vietnamu na Kubě. Všude, kde se i nyní objeví, budí pozornost.

Šikovná holka

Vracím se do roku 1974, kdy jsem byl po letech působení na MiG-15 v Hradci Králové (stíhací bombardovací letecký pluk) přeložen na letiště Ostrava – Mošnov na typ An-2, všeobecně nazývaný "Andula". Přidělen jsem byl k letce nestěhovačů – mimo pilota Juráška, jsme všichni dojížděli. Já z Hradce Králové, navigátor Polda Gebel z Mariánských Lázní, ostatní z Prostějova. Bydleli jsme v hotelu "Desítka", přímo u letiště a pro mě nastal úplně nový specifický život u letectva. Velitel letky byl pplk. Michal Klasa a letka po rocích působení v Prostějově byla k nelibosti osádek i techniků přemístěna v 70. letech do Mošnova. Byla tím vytvořena 4 letka 1. dopravně výsadkového pluku. Účelem bylo mít na jednom místě letouny An-2 a Il-14 (které tvořily první tři letky). Oba typy letounů mohly operovat z travnatých letišť. Velitelem pluku byl plk. Vladimír Grolmus.

 Sestava 4. letky An-2:

  VL-  Klasa Michal,Kurz Jiří, Prokeš František,Novák František

Klasa-Kurz-Prokeš- Novák           Mošnov 

Piloti: Henn, Štěpán, Kubáň, Folke, Jurášek, Kurz, Cebula.

Navigátoři: Prokeš, Novák, Kaufman, Humpolíček, Kocman, Gebel, Lodes

Palubní technici: Svoboda, Schwan, Chladnula, Vybíral, Havlíček, Kotouč, Doleček, Bláha, Krček

Letoun An-2 určoval i specifické podmínky našeho života. Zatímco u stíhacího a bombardovacího letectva byly samé přípravy, nástupy, rozbory, cvičení ve střelbách a bombardování, my jsme byli rozesíláni na tak zvané "detašmány" po vlastech českých, kde se cvičila "para vojska", nebo jsme asistovali při zkouškách nových padáků.

"Anča", jak jsme jí říkali, byla nádherná holka a nechala si mnoho líbit. Jen neměla ráda námrazu, boční vítr při přistání a vítr vůbec. Vzpomínám si, jak jsme jednou přišli ráno na stojánku a Anduly se pásly na trávě. V noci byla vichřice a mechanici pořádně neukotvily letouny. Jedna Anča byla na čumáku, druhá převrácená na křídle. Byl to příšerný pohled. Od té doby musely být letouny pořádně ukotvené.

Jednou při přistávání na letišti v Chrudimi jsme si všimli bílého zabarvení na zemi na konci letiště. Po dojezdu jsme viděli obrovské plochy žampionů. Vyjel jsem z dráhy, zastavil a jako prováděl povinné úkony. Mezi tím technik vyskočil z letounu se dvěma kýbly a v mžiku byl proviant na večeři. Rychle naskočil a my dojeli v klidu na stojánku, aniž by si někdo něčeho všiml. No řekněte, není to krásné s letadlem na houby?

Do Chrudimi jsme létali vysazovat para jednotky z Aše. Kluci skákali v noci do vody na přehradě Seč a do lesa. Byl to jejich speciální výcvik a my jsme tam s nimi pobývali asi měsíc.

Těch štací bylo mnoho – Prostějov, Malacky, Poprad, Nitra, Sázená, Spišská nová ves a jiné. Dlouhý čas jsme strávili s novou skupinou reprezentačních parašutistů. Před časem totiž zahynulo v Bulharsku v autobuse celé armádní družstvo i s pilotem Havránkem. Vedoucím parašutistů ASD (Dukla Prostějov) byl kpt. Skoták.

Nejhorší zážitek s An-2

Psal se datum 10. květen 1975 a velitel letky pplk. Klasa nás poslal rychle na úkol výsadků do Košic. Hned vedle v Prešově měli své sídlo výsadkáři a ti potřebovali nutně dodělat výcvik - seskoky. Vždy jsme je prováděli na travnatém letišti v Šebastové, 5 kilometrů severně od Prešova. Osádka Kurz, Gebel, Havlíček a skupina vojáků s radiostanicí se vydala na trať. Cesta tam byla za odměnu. Zmizli jsme z toho všedního vojenského kolotoče a těšili se, jak si budeme sami velet. Výsadky pro para vojska jsme provedli v Prešově k plné spokojenosti jejich velitelů. nestal se žádný malér, žádné zranění, žádná zlomená noha. Tito kluci to měli opravdu těžké, někteří skákali se zátěží – radiostanicemi a zbraněmi o váze až 60 kilo. Tu měli přivázanou na laně, aby dopadla na zem dříve, než sám výsadkář. Někdy se stalo, že se to moc nepovedlo a dostali radiostanicí do hlavy. Takže o úrazy nebyla nouze. Na jiných letištích jsme je vysazovali v noci a oni neviděli ani moc na zem. Také terén nebyl většinou rovný. Zkrátka cvičili se na boj.

Zde v Košicích jsem dva roky žil. Město bylo celkem moderní, kde bylo mnoho možností zábavy. Letiště se nacházelo asi 5 kilometrů jižně. Učil jsem se tam jako pilotní žák na MiGu-15 v roce 1960 a tak se mi vybavovali různé vzpomínky. Zažil jsem tu také první katastrofu. Stala se mému kamarádovi Václavu Brázdovi, při samostatném letu po okruhu. Něco mu prasklo v motoru a za ním v kabině se objevil hustý dým. Dostal pokyn od ŘL ke katapultáži mezi 3. a 4. zatáčkou nad Východoslovenskými železárnami. Protože již klesal k letišti, neměl dostatečnou výšku k bezpečnému otevření padáku a zahynul při dopadu na zem. Také druhý případ mého kamaráda nebyl příjemný. Jmenoval se Jarda Kubík a uměl běhat stovku nejlépe z nás. Cvičili jsme tenkrát vzdušné boje na velké výšce. Bylo to v srpnu 1961 a po jedné zteči na cíl, který mu dělal kpt. Santovjak, se pravděpodobně uspal a z výšky 6000 metrů pikoval do země u města Vranov nad Ťoplou a zahynul.

Když jsem zde končil školu, byl jsem vybrán jako učitel létání a chtěli abych zde zůstal. To jsem odmítl a místo mne tam zůstal Standa Vlk. Zažil později na přistání zvláštní příhodu. Po skončení kantořiny přešel k vedlejšímu útvaru – letce vlečných terčů. Jednou se vracel z letu a měl závadu na podvozku. který nešel otevřít ani nouzovým způsobem. Provedl asi dva průlety nad letištěm a pak dostal povolení od dispečera k přistání na břicho. Připomínám, že se jednalo o proudový letoun MiG-15. Je to dost nebezpečná záležitost. Přistání se zdařilo, ale poblíž dráhy pásl bača ovce, dřímal opřený o jednou přistávací světlo. Najednou uslyšel hluk, uvědomil si , že je blízko přistávací dráhy a tak chtěl rychle zmizet. Namířil si to právě přes nouzový pás, kde právě Standa přistával. Letoun ho ve výběhu zachytil křídlem a myslím že usmrtil. Několik ovcí dopadlo stejně. Stal se tu i úsměvný případ, kdy zde odstartoval pilot se zapnutým ojátkem, kterého si nevšiml. Když mu nešel zavřít podvozek, přistál bez závad. Nic se nestalo a celé roky se to vypráví jako největší kuriozita.

Všechny tyto vzpomínky se mi honily hlavou, když jsme v Košicích pobývali.

Po skončení úkolu 13. května 1975 jsme prověřili počasí v Mošnově a těšili se na návrat. Byl krásný den, sluníčko svítilo, byla obrovská dohlednost a tak jsme po startu z travnatého plácku u věže v Košicích nasadili ve 100 metrech na Poprad, Žilinu a Mošnov. Let byl nádherný a vychutnávali jsme si ho až do doby, kdy jsme dolétli k Žilině. Už u Martina jsem cítil mrazení v zádech, protože dohlednost prudce klesala na 2 kilometry a vletěli jsme do studené fronty. Potkali jsme v protisměru Moravu L-200, která to upalovala na plný plyn na východ, aby unikla mrakům. Začali jsme stoupat nad mraky, chtěli jsme to nadletět, jako na každém jiném typu, ale Anča to nezvládala. Slabý motor, jen 1000 koní a dvě velká křídla ji předurčuje pro létání za jiných podmínek. Ve výšce 1200 metrů se letoun začal obalovat námrazou, začal se třást a stoupat už nešlo. Nebylo nic vidět, byli jsme v mracích a to má Andula zakázané. Byl to zkrátka malér.

Nouzově do Trenčína ...

Otočil jsem o 180º a začal klesat. Rozhodli jsme přerušit návrat domů a zkusit najít letiště v Trenčíně, které bylo na jihu několik desítek kilometrů. Vedle mě seděl navigátor Polda Gebel a ten neustále kontroloval terén a hlídal orientační body, sloupy a dráty. Když jsem si uvědomoval co se může přihodit, v dobrém případě sedneme někam na pole, tak z toho šla hrůza. Co tomu řekne náš velitel plk. Grolmus, ten mě roztrhne jako hada a ještě se mnou "treskně o beton", navíc na krku budu mít soud za špatné rozhodnutí. Hlavou mi procházelo, že jsem mohl otočit dřív a sednout na nějakém letišti. Vladimír Grolmus byl v takových případech nekompromisní. Přede mnou takový úkol plnil kolega Jirka Jurášek. Jeho manželka bydlela v Košicích a tak ji trochu svezl. Co čert nechtěl, někdo to na něho práskl. Po návratu dostal peněžitý trest ve formě odebrání 1. pilotní třídy na tři měsíce. Konečně jsme zahlédli pod sebou opět Žilinu a sklesali až pár metrů nad Váh. Do stran nebylo skoro nic vidět, ale řeka nás vedla. Bylo sice poblíž malé letiště Hričov, ale to jsem nenašel. Měl jsem strach o cestující i letoun a to veliký. Stačily nějaké nízké dráty nad vodou a byla katastrofa. Točili jsme se jako kačena, protož řeka se klikatila a my se jí báli ztratit. Po ohlášení dispečerovi v Trenčíně i v Mošnově, co se nám přihodilo, nás dispečer dalekohledem před Trenčínem vyhlížel a pak nás konečně uviděl. Začal nás navádět až na zem. Ani jsme nemohli vystoupit. Celá osádka měla oči vytřeštěné jak bambule. Andula a její letové vlastnosti (mohla letět na malé rychlosti velmi nízko), nás zachránili před katastrofou. Druhý den jsme přeletěli v pořádku domů.

Po mnoha letech nádherného létání hlavně na travnatých letištích, byla činnost této letky ukončena v roce 1977. Začátek byl na letišti Prostějov, konec na letišti Mošnov. Letouny převzal Svazarm a my se přeškolili na Il-14, L-410, An-26.

Při jedné akci, kdy jsme prováděli výcvik našich reprezentantů v Šumperku, jsem si vzal sebou kameru Admiru 8mm a natočil krátký film. V letošním roce se slaví 90. výročí založení našeho letectva a byl jsem požádán, abych tento film zapůjčil, že bude upraven pro uveřejnění. Ještě se mi nikdo neozval, zdali je to vhodný snímek, ale byl bych rád, kdyby se to povedlo. Film je starý 34 let.

Doslov

Ve vojenském letectvu čs. armády letouny Antonovy An-2 sloužily u odloučené cvičné výsadkové letky 1. leteckého dopravně výsadkového pluku v letech 1962-1977. Letka vznikla v Mošnově a po krátké době se přesunula do Prostějova. V letech 1964-1669 byla podřízena přímo velitelství 46. dopravní výsadkové letecké divize a později přímo velitelství 10. letecké armády v Hradci Králové. Čs. armáda v roce 1962 obdržela 6 letounů An-2 trupových čísel 7008, 7413, 7003, 7401, 7414, a 7010. Poslední byl ovšem již 19. července 1962 předán Aeroklubu Letňany. Podle pamětníků se u letky vyskytl ještě 7006. K 12. červenci 1968 bylo u letky 6 letounů k 12. září 1969 7ks. V roce 1971 se letka vrátila do Mošnov a zde 31. srpna 1977 zanikla. Moje "Anča"“ odpočívá v Leteckém muzeu ve Kbelích a občas ji přijedu navštívit a pohladit. Ve velení letky se vystřídali mjr. Malina a pplk. Michal Klasa.

Velmi se omlouvám čtenářům za výčet samých katastrof a úmrtí. Nebylo to tím, aby článek byl atraktivní, ale byla to vzpomínka na kamarády, kteří jsou v leteckém nebi a vzdávám čest jejich památce...

Profil autora

Jiří Kurz, bývalý vojenský pilot, létal na typech C-105, Jak-11, MiG-15, An-2, IL-14. Záliba v cestování zpestřeném leteckou tématikou, simulátorové létání. Potkat jej můžete v Hradci Králové. www.piloti.pageride.eu

  Mošnov  -  Ostrava :  Letka   AN-2        

                                                    

     IL-14  ČSA

V Mošnově u dopravního pluku  se v tu dobu létalo na  bezpečných a oblíbených  IL-14. Později jsem tam dlouhých 7 let na letounech AN-2 a IL-14 létal i já. Havarie a katastrofy nebyly na denním pořádku. Letoun byl velmi oblíbený a spolehlivý. Jednou za čas se na něm prováděly revize i opravy. Opravy  se prováděly na letišti v Přerově, jelikož v Mošnově nebylo na takové práce vybavení ani  prostory.

Tento den roku 1964, o kterém píši z vyprávění,  letěl letoun  IL-14 z Mošnova do Přerova, do revize. Za kniplem seděl zkušený kapitán letounu,  mjr. Emanuel Mikšík-velitel letky. Další lidé v osádce byli: druhý pilot   kpt. Franta Teplý, navigátor npor. Laco Antoš, radista kpt. Zbyněk Flek a palubní technik  kpt. Bohouš Janke

V Přerově museli čekat na vyřízení formalit a poté převzali jiný letoun a čekali na start do Mošnova kvůli  zhoršení počasí. V tu dobu se na osádku snesla snůška 3 problémů: Museli letět domů ve 100 m, jelikož bylo této oblasti  letecké cvičení a překáželi by stihačům. Ti stejně nelétali, protože počasí bylo na minimech. Druhý problém byl, že osádka byla tlačena domů okamžitě,aby se nový letoun mohl  zúčastnit oslav SNP. Třetí tlak na osádku ,vlastně na kapitána letounu , byl osobní, rodinný problém mjr. Do letounu nastoupili i další cestující.Takže po povolebí startu  se vydali domů v malé výšce  ,,po zemi,,. Vzdálenost to nebyla velká a doba letu asi 40 minut. Ale ty mraky, stále tlačily letoun stále níž a níž. Emanuel tuto trať znal nazpaměť a navigátor Laco Antoš jakbysmet.

 Mapu nepotřebovali, znali každý kopeček-vždyť tuto trať zde létali tolik roků. A tak si to čtrnáctka spokojeně brumlá pomocí 2 hvězdicových motorů a kluci se za chvíli vidí doma. Ještě chvilku a narazí na telegrafní dráty, které se táhnou až od městečka Hranice skoro na práh dráhy a pak podle nich půjdou na přistání z přímky. To si asi říkali v duchu, jako my všichni, když jsme se do této situace dostali a hnali se za mlhy domů. Stačilo by ohlásit dispečerovi na věži v Mošnově,, : je to pod minima stoupu na větší výšku, nic nevidím a povolte let  za IFR.Tedy dle přístrojů. To už se nikdo nedozví, proč to neudělali.   20 minut  letu před letištěm Mošnov  je kopeček  Stará Horka-Starý Jičín a na něm bylo kdysi travnaté letiště pro kluzáky. Tento kopeček vyčnívá mírně nad terén a to kapitán letounu Emanuel Mikšík přehlédl. Náhle rána. Narazili do kóty 380 u obce Hůrka, 6 km západně Nového Jičína. Letoun se rozpadl a okamžitě zemřelo 10 lidí. Mimo osádku i cestující Jiří Juštík, ing. Jan Sklenář, Antonín Šída, Josef Harabiš a  pan Sehnal. Zemřel můj dávný kamarád,  navigátor Laco Antoš. Stalo se to 22.8.1964 a pomníček v Příboře nám tuto nemilou katastrofu připomíná.Byla to nejhorší katastrofa, která se v Mošnově udála.

Čest jejich památce .

Jiří Kurz

                                                       

Velitel 10. velitelské letky: mjr. Kašpar Josef, mjr. Rejzek Josef, pplk. Stříž František, mjr. Krejbich Jiří, pplk. Valenta Emil.

Dopravní letadla u letky: Il-14 "S", "P", "T", L-410 M  0405, L-410 UVP 0712, L-200A 0214, 0519.

Piloti: mjr. Čapek Ladislav, kpt. Černý Josef, npor. Donocik Hem., mjr. Hotěk J., mjr. Kašpar Josef, mjr. Klust Ladislav, por. Kočí Miroslav, pplk. Krejbich Jiří, mjr. Kříž Miloslav, por. Malarik Josef, mjr. Pecháček Miloslav, mjr. Raiter Zdeněk, mjr. Rejzek Josef, kpt. Possler Kurt, pplk. Stříž František, pplk. Šilhan Vladimír, npor. Šnajdr Jaroslav, npor. Vereš František, mj. Valenta Emil.

Vrtulníky: Mi-1 2004, 2005, 4013, Mi-1U 6025, Mi-4 5150, 5152, 7141, 7152, Mi-8 0818, 0819, 0820, Mi-2, Mi-17. "Štábní" piloti vrtulníků: pplk. Zahrádka Jiří, pplk. Rejhon Bohumil, pplk. Hejna Jaroslav, pplk. Dolák Miloslav, pplk. Chýský Ladislav. Piloti vrtulníků "letky": mjr. Baláček Josef, mjr. Bohdanecký Karel, mjr. Ďoubalík Vladimír, mjr. Ehrlich Jaroslav, kpt. Fabík Milan, por. Hase Jaroslav, mjr. Hašler Milan, npor. Kormedi Ladislav, por. Mihálka Ludevít, mjr. Muler V., npor. Palko M., mjr. Plichta Otto, mjr. Rédl Jaroslav, mjr. Rejzek Josef, kpt Řehounek František, mjr. Šmída Jiří, mjr. Vystavěl Miroslav

                                                                  

Černý den 26.5.1949 v Chrudimi se Siebly C-3 :

Jak jsem popsal ve stati letecké příběhy o letounech Siebel,tak dodám, že katastrofy u dopravních letadel byly daleko hroznějsí jelikož v letounech bylo mnoho cestujících.

Černým dnem pro naše dopravní letectvo byl  26.květen 1949 ve šturmanské škole v Chrudimi.Cvičili se noví radiotelegrafisti a  šturmani. V noci odstartoval  Siebel s velitelem letky  navigátorem  L. Margetinem a dalšími6 členy. Počasí bylo pod psa, ale prý se to má zlepšovat.Trasa vedla z Chrudimi do Prostějova, tam sednout a pak pokračovat do Šumperku a zpět domů.
Letouny startovaly za sebou. První sedl v Prostějově a rozhodl se vrátit. Druhý se vrátil  ještě  na zemi v Chrudimi a třetí letěl  na Prostějov. Oba dva letouny  už se po pár hodinách   neohlásily  a  druhý den  je našli  lesníci  u Jevíčka- Jaroměřic po havárii. Zahynulo 14 letců  z toho 6 učitelů a jeden velitel. Pomníček jim byl odhalen 26.5.1950 a v roce 2005 renovován.  Možná se srazili nebo ve studené frontě došlo k destrukci letounů.

                Výcvik šturmanů se prováděl ve škole v Chrudimi -září 1948

                        

  Bombardovací letectvo

 

       IL-28

Obnova bombardovacího letectva byla zahájena v roce 1951. Postupně se vytvořila celá bombardovací divize, jejímuž velitelství byly podřízeny tři bombardovací pluky.

Dne 1.9.1951 se v Hradčanech vytvořily 46. letecká bombardovací divize a 24. letecký bombardovací pluk. O dva měsíce později divizní velitelství pod své velení převzalo 25. letecký bombardovací pluk v Hradčanech, který vznikl 1.11.1951. Sestavu divize k 1.9.1952 dotvořil 29. letecký bombardovací pluk v Hradčanech.                                                                                             

 ISSN : 1803-4306
Určeno jen pro  osobní použití. Jakákoli další publikace bez předchozího písemného souhlasu  autora je zakázána, včetně  přetištění nebo distribuce jakéhokoli materiálu nebo části materiálu zveřejněného na stránkách s doménou piloti.snadno.eu. Zakázáno šíření prostřednictvím  elektronické pošty, SMS zpráv a včetně  zahrnutí těchto materiálů nebo jejich části do rámců (framů či překopírování do vnitropodnikové či jiné privátní sítě a včetně uchovávání v jakýchkoli databázích.

                                                                                          

                           Díky, že jste se zastavili !   Rád vás zase uvidím. Jiří Kurz

          

 

Tvorba webových stránek na WebSnadno | Nahlásit obsah